Biuletyn informacji publicznej

Centrum Usług Społecznych w Żyrardowie
Biuletyn Informacji Publicznej




Pomoc niepieniężna

Praca socjalna

Praca socjalna to działalność zawodowa mająca na celu pomoc osobom i rodzinom we wzmacnianiu lub odzyskiwaniu zdolności do funkcjonowania w społeczeństwie poprzez pełnienie odpowiednich ról społecznych oraz tworzenie warunków sprzyjających temu celowi oraz rozwinięcia lub wzmocnienia aktywności i samodzielności życiowej. Praca socjalna prowadzona jest w oparciu o dokonanie diagnozy sytuacji klienta przez pracownika socjalnego, opracowanie planu pomocy i wsparcia w zależności od indywidualnej sytuacji oraz posiadanego potencjału osoby lub rodziny. Praca socjalna przysługuje wszystkim osobom i rodzinom bez względu na posiadany dochód.

Praca socjalna może być prowadzona w oparciu o kontrakt socjalny zgodnie z ustawą o pomocy społecznej. Kontrakt jest pisemną umową zawartą pomiędzy osobą ubiegającą się o pomoc a pracownikiem socjalnym określającą uprawnienia i zobowiązania stron zmierzające do przezwyciężenia trudnej sytuacji życiowej danej osoby lub rodziny. Kontrakt przyczynia się do odzyskania zdolności do samodzielnego funkcjonowania w środowisku, prawidłowego pełnienia ról społecznych. Odmowa zawarcia kontraktu, niedotrzymanie jego postanowień lub nieuzasadniona odmowa podjęcia pracy może stanowić podstawę do odmowy lub wstrzymania pomocy finansowej.

Praca socjalna obejmuje w szczególności udzielanie informacji, wskazówek i pomocy w zakresie rozwiązywania spraw życiowych, poradnictwo dotyczące udzielania pomocy przez właściwe instytucje państwowe, samorządowe i organizacje pozarządowe, pobudzanie społecznej aktywności i inspirowanie do działań samopomocowych w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych osób, rodzin, środowisk społecznych.

Mieszkańcy, którzy chcą skorzystać z pracy socjalnej mogą zgłosić się do pracownika socjalnego w Centrum Usług Społecznych w Żyrardowie.

Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych

Prawo to przysługuje osobom, które nie są objęte ubezpieczeniem zdrowotnym i spełniają kryteria dochodowe uprawniające do pomocy społecznej. Postępowanie w sprawie wszczyna się na wniosek osoby zainteresowanej lub w nagłych przypadkach, na wniosek świadczeniodawcy, który udzielił pomocy medycznej. Prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych nabywa się po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego lub w przypadku braku możliwości przeprowadzenia wywiadu – po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego. Decyzja w sprawie prawa do świadczeń zdrowotnych wydawana jest na okres 90 dni od daty wszczęcia postępowania lub udokumentowanego faktu udzielenia pomocy medycznej.

Pomoc żywnościowa

W ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym mieszkańcy miasta Żyrardowa znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej mogą skorzystać z pomocy żywnościowej w formie paczek.

Pomoc mogą otrzymywać osoby/rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej
i uzyskujące dochód nieprzekraczający:

- 1542,20 zł w przypadku osoby samotnie gospodarującej (220% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej),

- 1161,60 zł w przypadku osoby w rodzinie (220% kryterium dochodowego uprawniającego do korzystania z pomocy społecznej).

Aby otrzymać pomoc żywnościową należy zgłosić się do Centrum Usług Społecznych w Żyrardowie w celu zakwalifikowania do odbioru żywności.

Pomoc w formie schronienia

Udzielenie schronienia następuje przez przyznanie osobie bezdomnej przebywającej na terenie miasta Żyrardowa tymczasowego schronienia w schronisku dla bezdomnych lub schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi. Pomoc udzielana jest na wniosek osoby bezdomnej, poprzedzona jest przeprowadzeniem wywiadu środowiskowego i sporządzeniem kontraktu socjalnego. Schronisko zapewnia osobom bezdomnym tymczasowe schronienie i wyżywienia oraz prowadzi pracę na rzecz usamodzielnienia się i wyjścia z bezdomności. Schronisko z usługami opiekuńczymi dodatkowo świadczy częściową opiekę i pomoc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych osobom bezdomnym, które takiej pomocy wymagają.

Usługi opiekuńcze

Pomoc w formie usług opiekuńczych przysługuje osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób lub osobie w rodzinie, której współmałżonek, wstępni i zstępni nie są w stanie takiej pomocy zapewnić. Usługi opiekuńcze obejmują pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb życiowych, opiekę higieniczną, zaleconą przez lekarza pielęgnację oraz, w miarę możliwości, zapewnienie kontaktów z otoczeniem. Aby ubiegać się o pomoc w formie usług opiekuńczych osoba zainteresowana powinna złożyć w Centrum Usług Społecznych w Żyrardowie pisemny wniosek, zaświadczenie lekarskie o konieczności zapewnienia usług opiekuńczych oraz dokumenty potwierdzające wysokość dochodu.

Usługi opiekuńcze są usługami odpłatnymi. Wysokość odpłatności jest uzależniona od dochodu osoby zainteresowanej. Rada Miasta w drodze uchwały określa szczegółowe warunki odpłatności za godzinę usług społecznych. Centrum Usług Społecznych, przyznając usługi opiekuńcze, ustala ich zakres, okres i miejsce świadczenia.

Specjalistyczne usługi opiekuńcze

Specjalistyczne usługi opiekuńcze są usługami dostosowanymi do szczególnych potrzeb wynikających z rodzaju schorzenia lub niepełnosprawności. Świadczone są przez osoby ze specjalistycznym przygotowaniem zawodowym. Specjalistyczne usługi opiekuńcze są odpłatne, przyznawane na wniosek osoby zainteresowanej lub jej opiekuna prawnego.

Umieszczenie w domu pomocy społecznej

Domy pomocy społecznej to placówki, przeznaczone dla osób wymagających całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, nie mogących samodzielnie funkcjonować w życiu codziennym, którym nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczych.

Wydanie decyzji administracyjnej o skierowaniu osoby do domu pomocy społecznej następuje na podstawie pisemnego wniosku mieszkańca Żyrardowa ubiegającego się o skierowanie do domu pomocy społecznej wraz z dołączonymi dokumentami potwierdzającymi dochód, zaświadczeniem lekarskim stwierdzającym konieczność umieszczenia w DPS, a w przypadku osób z zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo dodatkowo zaświadczeniem lekarza psychiatry. Kolejnym etapem jest przeprowadzenie przez pracownika socjalnego wywiadu środowiskowego w miejscu zamieszkania wnioskodawcy w celu ustalenia jego sytuacji zdrowotnej, rodzinnej i dochodowej. Po skompletowaniu całej dokumentacji wydawana jest decyzja o skierowaniu do domu pomocy społecznej, a po uzyskaniu wolnego miejsca w placówce dla osoby zainteresowanej – właściwy organ wydaje decyzję o umieszczeniu w DPS.

Pobyt w domu pomocy społecznej jest odpłatny. Obowiązani do opłaty za pobyt osoby w DPS są w kolejności:

  1. Osoba – mieszkaniec DPS-u (opłata w wys. 70% własnego dochodu),
  2. Małżonek, zstępni (dorosłe dzieci) przed wstępnymi (rodzice):
    1. W przypadku osoby samotnie gospodarującej, jeżeli jej dochód jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej,
    2. W przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.,
  3. Gmina, z której osoba została skierowana do DPS-u – w wysokości różnicy między średnim kosztem utrzymania w domu pomocy społecznej a opłatami wnoszonymi przez osoby zobowiązane.

Sprawienie pogrzebu

Centrum Usług Społecznych świadczy usługę w formie zlecenia sprawienia pogrzebu osobom  bezdomnym, nie posiadającym rodziny i własnego źródła utrzymania, osobom, które nie zostaną pochowane przez osoby uprawnione, organy lub instytucje oraz osobom samotnym, posiadającym prawo do zasiłku pogrzebowego. Pogrzeb zorganizowany jest jako pogrzeb tradycyjny.

Zakres usług pogrzebowych obejmuje załatwienie wszelkich formalności związanych z pogrzebem w instytucjach państwowych i wyznaniowych, przewóz zwłok z miejsca zgonu do chłodni, przechowywania ciała w chłodni do 14 dni, przygotowanie ciała do pochówku, zapewnienie w sposób humanitarny okrycia ciała, zapewnienie trumny drewnianej oraz tabliczki z danymi zmarłego, rozwieszenie na terenie miasta Żyrardowa dwóch sztuk klepsydr, transport na cmentarz, pochówek, zapewnienie wiązanki kwiatowej oraz znicza.

Informację aktualizowano 2024-03-14 - 19:57:44
Informację dodano 2021-08-06 - 09:00:46
Informację wytworzono 2021-08-06 - 09:00:46
Wytwarzający/Odpowiadający Monika Woźniak-Grabek
Osoba udostępniająca Jarosław Sumiński


CUS w Żyrardowie

Valid XHTML 1.0 Strict

Logo Fundusze Europejskie